Tärkein Kasvain

Parasetamolitabletit 0,5 g (parasetamolitabletit 0,5 g)

Verkkolehti äideille, jotka haluavat olla onnellinen, kaunis ja rakastettu

Äitiys (perheen) pääoma vuonna 2020: laajennus, innovaatiot, suunnittelusäännöt

Terveisiä, rakkaani! Jos aikaisemmin 30. joulukuuta 2015 annetun liittovaltion lain nro 433 mukaisesti äitiys- (perhe) pääomaohjelma oli voimassa

Kuinka lomaraha lasketaan vuonna 2020: irtisanomisen yhteydessä, asetuksen jälkeen ja opettajien osalta

Terveisiä, rakkaani! Jokainen työntekijä haluaa, että yritys maksaa hänelle niin paljon kuin mahdollista. Siksi hän haluaa usein vuosiloman sijasta

Kokoelma terapeuttisia tarinoita lapsille. Kirjoittaja Julia Lavrenchenko

Hyvää päivää kaikille, rakkaani! Tarinat eivät voi vain viihdyttää, vaan myös hoitaa. Niitä voidaan käyttää ratkaisemaan monia ongelmia.

Äitiyskorvaukset vuonna 2020 työskenteleville ja työttömille äideille: vähimmäis- ja enimmäismäärä. Äitiyskorvauksen laskeminen?

Asetus on epäilemättä hyvä aika, kun meillä on mahdollisuus pitää tauko töistä ja omistautua äitiydelle. JA

Porkkana makeiset - resepti porkkana makeisia kotona

Terveisiä, rakkaani! Tänään valmistamme kanssasi terveellisiä porkkanamakeisia. Niitä voidaan tarjota teetä aikuisina,

Kiinteämääräinen maksu 10 000 ruplaa lapselta 3-16-vuotiaille: kuinka myöntää ja vastaanottaa?

Hyvää päivää, rakkaani! Venäjän presidentti Vladimir Putin puhui venäläisille 11. toukokuuta 2020 vetoomuksella

Kansainvälinen perhepäivä 15. toukokuuta: loman historia, onnittelut, perhesuhteiden tärkeys

Terveisiä kaikille rakkaani! Lähes kolmenkymmenen vuoden ajan, 15. toukokuuta on vietetty kaikkialla maailmassa kansainvälisenä perhepäivänä.

Marla Silli “Flyledi-koulu: kuinka siivota talo ja elämä”

Terveisiä, rakkaani! Tämän päivän artikkeli on omistettu kotiäidille, jotka haaveilevat virtaviivaistaa elämäänsä ja samalla nauttia kodikkaasta kodista. puhe

Tarina haitallisesta mikrobista

Kirjoittaja: Julia Lavrenchenko Ihmiskehosta lähtien ihmiskehossa on ollut valtava määrä erilaisia ​​mikrobeja. Jotkut niistä ovat erittäin hyödyllisiä ja toiset

Makrilli-säilöttyä kalakeittoa hirssi - valokuvani resepti hitaassa liesi

Hyvää päivää kaikille, rakkaani! Tänään valmistamme kanssasi herkullisen kalasäilykkeen hitaassa liesissä. Vaikka tässä

Parasetamoli lapsille

Parasetamoli on farmakologinen lääke, joka on osa kuumetta alentavaa linjaa. Asetaminofeenin lääkeaineen vaikuttavalla aineella on voimakas anti-inflammatorinen, kipua lievittävä ja kuumetta alentava vaikutus. Korkean tehonsa ja hyvän sietokykynsä vuoksi parasetamolia määrätään usein pienille potilaille syntymästä alkaen.

Käyttöaiheet

Parasetamolia käytetään poistamaan merkkejä tulehduksellisesta tai tarttuvasta taudista..

Kun lääke on tarkoitettu:

  • lapsuusinfektiot, flunssa, akuutit hengitystieinfektiot, kun lämpömittarin indikaattorit ylittivät 38 astetta,
  • merkit neuralgiasta tai nivelkivasta,
  • hypertermia rokotuksen jälkeen,
  • hampaiden kanssa kipu,
  • vilustuminen, joka ilmenee päänsärkystä ja lihaskipuista,
  • kipulääkkeenä palovammojen, paleltumien, mekaanisten vammojen jälkeen.

Vanhempien tulisi ymmärtää, että farmaseuttinen tuote ei vaikuta patologian syihin, vaan vain väliaikaisesti helpottaa vauvan kuntoa ja hyvinvointia. Sen vuoksi, kun lämpötila on laskenut ja kipu on heikentynyt, sinun on otettava yhteys lääkäriin selvittääksesi taudin syy ja laadittava hoito-ohjelma.

Ei suositella alentamaan lämpötilaa 38 ° C: seen, koska tämä estää kehon suojaavan reaktion kehittymisen ärsyttävälle aineelle..

Vasta-aiheet parasetamolia käyttäville lapsille

Vaikka parasetamoli on yksi turvallisimmista antipyreettisistä lääkkeistä ja aiheuttaa harvoin intoleranssia, joudut joutumaan kieltäytymään.

  • yliherkkyys parasetamolille - allergisten reaktioiden tai intoleranssin oireiden esiintyminen,
  • munuaisten ja maksan toimintahäiriöt, joissa on merkkejä vajaatoiminnasta,
  • peräsuolen tulehdukselliset reaktiot (merkityksellinen peräpuikkoille),
  • epänormaali valkosolujen ja verihiutaleiden määrä,
  • virusperäinen hepatiitti,
  • hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia.

Alle kuukauden ikäisille lapsille parasetamolia määrätään erittäin huolellisesti vasta lastenlääkärin hyväksynnän jälkeen.

Mitkä parasetamolin muodot lapsille

Farmakologisten muotojen moninaisuuden takia on mahdollista valita sopivin tapa käyttää lääkitystä potilaalle.

Mitä apteekkarit tarjoavat:

  • tabletit kahdessa annoksessa - 200 ja 500 mg parasetamolia yhdessä pilleris, pakattu läpipainopakkauksiin, joissa on 10 kappaletta,
  • poretabletit - 500 mg vaikuttavaa ainetta sisältyy yhteen pilleriin; niitä valmistetaan 10 tai 20 yksikön muoviputkissa,
  • peräsuolen peräpuikot kuudessa annoksessa - 50, 100, 125, 250 tai 500 mg asetaminofeenia voi sisältyä yhteen peräpuikkoon,
  • siirappi, jonka pitoisuus 2,4% - 24 mg vaikuttavaa ainetta / 1 ml nestettä, valmistettu 50 ja 100 ml: n injektiopulloissa.

Siirappia pidetään yhtenä helpoimmista muodoista vauvoille. Maku on miellyttävä aromaattisten lisäaineiden ansiosta, ja toisin kuin tabletit, lasten on helppo niellä sitä..

On suositeltavaa antaa parasetamolia ennen ruokintaa tai syömistä. Lääkkeen sallitaan liuottaa teen tai pullon vettä..

Parasetamolin annostelu

Lapsen keho on melko herkkä minkään lääkityksen ottamiselle, joten lääkkeen annos on laskettava erittäin huolellisesti.

pillereitä

Tätä parasetamolimuotoa suositellaan pienille yli kahden vuoden ikäisille potilaille. Tällaiset vauvat pystyvät jo nielemään lääkkeen ja ovat kärsivällisempiä epämiellyttävän maun kanssa. Pilleri voidaan hienoksi murskata ja sekoittaa makean juoman kanssa.

Päivittäisen annoksen laskemiseksi sinun on otettava huomioon lapsen paino - jokaisesta ruumiinpainon kilogrammasta sinun on otettava 10 mg puhdasta parasetamolia. Saatu annos jaetaan 3-4 kertaa.

Suurin päivittäinen annos:

  • 2–6-vuotiaille lapsille - 150 mg,
  • 6–12-vuotiaat - 200 mg.

peräpuikot

Kynttilät on tarkoitettu paikalliseen käyttöön - ne tulee asettaa vauvan peräaukkoon yrittäen sijoittaa niin syvälle kuin mahdollista. Peräsuolen suolistossa on runsaasti verisuonia, minkä vuoksi ravinteet imeytyvät niihin erittäin nopeasti..

Parasetamolin keskimääräinen kerta-annos peräpuikoissa on 10–12 mg / 1 painokilo, mutta enintään 60 mg / kg.

  • kuudesta kuukaudesta vuoteen - 50 - 100 mg,
  • yhdestä kolmeen - 100 - 150 mg,
  • 3 - 5 vuotta - 150-200 mg,
  • viidestä kymmeneen - 250-350 mg,
  • kymmenestä kahteentoista - 350-500 ml.

Koska kynttilöitä on saatavana useina annoksina, on kätevää käyttää ja laskea niitä. Pieni annos peräpuikot sopivat vauvoille; vanhemmille lapsille voit käyttää yhtä suurta peräpuikkoa tai useita peräpuikkoja, joissa parasetamolin pitoisuus on alhaisempi..

Suuret määrät parasetamolia ovat myrkyllisiä maksalle, joten lääkettä ei voida käyttää pitkään. Antipireettinen hoitokuuri ei saisi ylittää 3 päivää, särkylääke - 5 päivää.

Siirappi

Siirapissa oleva parasetamoli on sallittu lapsen toisesta kuukaudesta alkaen, ja joissain tapauksissa lastenlääkäri voi määrätä lääkkeen.

Kuinka antaa:

  • 3 kuukaudesta 1 vuoteen - 60-120 mg kerrallaan,
  • 1 vuodesta 6 vuoteen - 120–240 mg kerrallaan,
  • 6 - 14 vuotta - 240-480 mg annosta kohti.

Laskentaan on kätevää käyttää teelusikallisia: Yksi lusikka suspensiota sisältää noin 5 ml nestettä tai 120 mg parasetamolia. Sinun on juoda siirappia ennen ateriaa, välillä 4-6 tuntia. Aluksi suspensiota suositellaan ravistamaan, voit käyttää sitä puhtaassa muodossaan tai sekoittaa juomaan.

Vaikka lääkkeen annos olisi laskettu oikein, se ei vapauta vanhempien vastuuta. Lapsen tilaa on seurattava tarkoin, ja sopeutettava ambulanssiin, jos esiintyy haittavaikutuksia ja hyvinvoinnin heikkenemistä..

Lasten parasetamolitabletit: käyttö- ja annosteluohjeet

Kaikista lapsuudessa käytetyistä antirereettisista lääkkeistä parasetamolia voidaan kutsua suosituimmaksi. Se alentaa lämpötilaa tehokkaasti ja auttaa poistamaan eri lokalisointien kivut. Erityisesti lasten käyttöön sellainen lääke valmistetaan makean suspension ja peräsuolen peräpuikkojen muodossa. Tavalliset tabletit saattavat sopia hänelle lapsen vanhasta riippuen..

Julkaisumuoto ja koostumus

Eri lääkeyhtiöt tuottavat tabletoitua ”parasetamolia”, joten apteekista löydät paitsi samannimisen lääkkeen myös tabletteja, joissa on merkki laatikossa valmistajan etiketissä (sellaisia ​​lääkkeitä kutsutaan ”Paracetamol MS”, “Paracetamol-LECT”, “Paracetamol- UBF "ja niin edelleen).

Tyypillisesti lääkkeen kiinteä muoto näyttää pieniltä pyöreiltä tableteilta, jotka ovat väreiltään valkoisia, mutta joilla voi olla valko-keltainen tai valkoinen-kermamainen sävy. Ne pakataan läpipainopakkauksiin ja myydään vähintään 10 kpl laatikoissa. Kaikkien näiden lääkkeiden pääainesosaa kutsutaan myös parasetamoliksi. Lääke valmistetaan kahdesta annoksesta riippuen sen määrästä tablettia kohden - 200 mg ja 500 mg. Ulkomailta on saatavana myös tablettia "Parasetamoli" annoksena 325 mg.

Lääkkeen apukomponentit eroavat yrityksestä toiseen. Niistä voit nähdä gelatiinia, tärkkelystä, povidonia ja muita aineosia..

Jos lapsella on intoleranssi tällaisille aineille, ne tulisi selittää valittujen tablettien merkinnöissä..

Toimintaperiaate

Kun tabletit ovat saapuneet vatsaan, parasetamoli imeytyy tarpeeksi nopeasti, minkä jälkeen tämä aine tunkeutuu aivokudoksen verenkiertoon ja vaikuttaa kivun ja lämmön säätelykeskuksiin. Näissä keskuksissa syklo-oksigenaasit estävät tällaisen yhdisteen vaikutuksella (nämä entsyymit vaikuttavat prostaglandiinien synteesiin), minkä seurauksena kipu poistuu ja kehon lämpötila normalisoituu..

Perifeerisissä kudoksissa solujen peroksidaasi estää parasetamolia. Niiden läsnäolon takia lääkkeen tulehduksellinen vaikutus puuttuu käytännössä, mutta myös tableteilla ei ole sivuvaikutusta vesisuolan aineenvaihduntaan ja mahalaukun limakalvoon..

viitteitä

Tabletit "Parasetamoli" käytetään useissa tapauksissa:

  • Nielemislääke korotetussa ruumiinlämpötilassa, joka johtuu rokotuksista, lasten infektioista, flunssasta tai muusta sairaudesta.
  • Kivun lievittäjänä, jos kipu ei ole vaikeaa tai kohtalaista (kipu, kipu, päänsärky, kurkkukipu, hammassärky ja muut).

Onko se mahdollista lapsille??

Parasetamolitabletteja ei käytetä alle kuuden vuoden ikäisten potilaiden hoidossa. Jos lapsi ei ole vielä esimerkiksi 6-vuotias, hän on vain 2 tai 4-vuotias, niin kiinteän muodon sijasta ne antavat suspensioon Paracetamolia tai laittavat kynttilöitä. Näissä muodoissa oleva lääke on sallittu 3 kuukauden iästä alkaen, ja se valitaan useimmiten sekä alle 1-vuotiaille lapsille että esikoululaisille. Niitä käytetään usein vähintään 7–8-vuotiailla lapsilla, jos lapsen on vaikea niellä tablettia.

Vasta

Tabletteja ei tule antaa pienille potilaille, joilla on seuraavat ominaisuudet:

  • Suvaitsemattomuus parasetamoliin tai muuhun apuaineeseen.
  • Mahahaava tai eroosio muutokset maha-suolikanavan seinämässä.
  • Glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin puute kehossa.
  • Verenvuoto ruoansulatuskanavan seinistä.

Lisäksi lääkettä ei käytetä, jos lapsella on vakavia verisairauksia, maksan toiminta on heikentynyt tai munuaisten vajaatoiminta havaitaan..

Sivuvaikutukset

Vastaanotto "Parasetamoli" voi aiheuttaa ihon kutinaa, ihottumaa tai muita merkkejä allergisesta reaktiosta. Harvinaisissa tapauksissa sellaiset tabletit vaikuttavat haitallisesti veren muodostumiseen, maha-suolikanavan tilaan tai maksan toimintaan. Jos haittavaikutuksia ilmenee, lääke on suositeltavaa peruuttaa, ja lapsi on näytettävä heti lääkärille.

Käyttöohjeet

"Parasetamolia" otetaan 1-3 kertaa päivässä, nielemällä tabletti 1-2 tuntia ruokailun jälkeen ja juomalla se vedellä. Annostus määritetään ottaen huomioon potilaan ikä. Jos esimerkiksi sanotaan, että lapsi on 7-vuotias, yksi annos voidaan antaa 200 mg, ja 14-vuotiaana yksi annos on 500 mg. Ikä vaikuttaa myös suurimpaan sallittuun päivittäiseen annokseen - se on 1,5 g 6-9-vuotiaille potilaille, 2 g 9–12-vuotiaille lapsille ja 4 g 12-vuotiaille ja vanhemmille.

Tablettien välinen aika ei saa olla lyhyempi kuin 4 tuntia. Jos lääke määrätään kivusta, käytön kesto on jopa 5 päivää, pidempi hoito on mahdollista vain lääkärin valvonnassa.

Jos tabletteja käytetään kuumetta alentavaan vaikutukseen, lääkityksen ottamisajanjakson ei tulisi ylittää kolme päivää.

yliannos

Jos lapsi ottaa liian monta Paracetamol-tablettia, se provosoi oksentelua, vatsakipuja, ulosteen ohenemista ja muita maha-suolikanavan ärsytyksen kielteisiä oireita. Erittäin suuri annos lääkettä on vaarallinen maksalle, ja koska merkkejä tämän elimen vaurioista ei ilmene heti ja voi johtaa vakaviin seurauksiin, lääkärin on tutkittava yliannostuksesta kärsivä lapsi (vaikka hänen terveytensä olisi kunnossa).

Yhdistelmä muiden lääkkeiden kanssa

"Parasetamolin" ja muiden samaan vaikuttavaan aineeseen perustuvien lääkkeiden käyttöä ei tule yhdistää, koska tämä lisää yliannostuksen riskiä. Ilman lääkärin määräämistä ei myöskään suositella tablettien antamista yhdessä muiden tulehduskipulääkkeiden kanssa (esimerkiksi asetyylisalisyylihappo- tai ibuprofeenivalmisteet)..

Lisäksi parasetamolin yhteenveto sisältää melko suuren luettelon muista lääkkeistä, jotka eivät sovellu siihen. Jos lapsi käyttää lääkkeitä, on selvitettävä, voidaanko sitä yhdistää tällaisiin tabletteihin..

Myyntiehdot

Kuten muutkin annosmuodot, parasetamolitablettia myydään tiskillä. Lääkkeen hintaan vaikuttavat sekä valmistaja että pakkauksen koko. Keskimäärin 10 tablettia, jotka sisälsivät 200 mg parasetamolia, maksavat 3 ruplaa.

Varastointiominaisuudet

Lääkkeen kestoaika voi vaihdella valmistajalta ja on yleensä 3 vuotta tai 5 vuotta. On suositeltavaa pitää lääkitys kotona lämpötilassa jopa +25 astetta, valitsemalla paikka, johon lapset eivät pääse varastoitavaksi.

Arvostelut

Tabletit-parasetamolihoito on enimmäkseen positiivista. Vanhempien mukaan tällaisella lääkkeellä on selkeä antipyreettinen ja kipulääkevaikutus sekä hyvä suvaitsevaisuus. Tabletit ovat pieniä, joten niiden nieleminen 6-7-vuotiaille ja sitä vanhemmille lapsille on yleensä helppoa. Tämän "parasetamolin" muodon kustannuksia kutsutaan alhaisiksi, mikä johtuu myös lääkityksen eduista. Puutteista mainitaan usein lyhyt toiminnan kesto (useimmissa tapauksissa jopa 4 tuntia)..

"Parasetamoli" poretableteissa

Tällaisen valmisteen valmistaa Hemofarm, ja sitä edustavat muoviputket, joiden sisällä on 10 - 40 valkoista pyöreää tablettia. Ne sisältävät 500 mg parasetamolia, täydennettynä sitruuna-aromilla, laktoosilla, silikoni-emulsiolla, natriumsakkarinaatilla ja joillakin muilla aineilla. Tällaisia ​​poretabletteja määrätään yli 6-vuotiaille lapsille. Lääke liuotetaan ennen kuin otetaan lasilliseen vettä.

Jos potilas on alle 9-vuotias, hän antaa hänelle vain puolet pillereistä, mutta voit liuottaa koko pillerin, jos niin on. Tällaista "parasetamolia" otetaan 1 - 3 kertaa päivässä, ja suurin annos on kolme poretablettia 6-9-vuotiaille lapsille, kuusi poretablettia 9-12-vuotiaille potilaille ja 12 poretablettia yli 12-vuotiaille lapsille..

"Parasetamol Extratab"

Tämän lääkityksen, jota tuotetaan vaaleankeltaisten pitkänomaisten tablettien muodossa, piirre on paitsi 500 mg parasetamolin, myös 150 mg askorbiinihapon läsnäolo koostumuksessa. Tämä on kiinteä analogi parasetamoli Extra -jauheille, jotka on hyväksytty kuuden vuoden iästä lähtien. 6–12-vuotiaat lapset, lääke "Paracetamol Extratab", annetaan 1/2 tablettia jopa 4 kertaa päivässä, ja yli 12-vuotiaat nuoret tarvitsevat kokonaisen tabletin kerrallaan.

analogit

"Parasetamolin" korvaaminen tableteissa voi olla mikä tahansa muu tablettivalmiste, jolla on sama vaikuttava aine, esimerkiksi “Efferalgan” tai “Panadol”. Näiden lääkkeiden sijasta lääkäri voi myös suositella lääkettä, jolla on samanlainen terapeuttinen vaikutus, esimerkiksi Ibuprofeeni, Mig 400, Faspik tai Nurofen. Tällaisten tablettien perusta on ibuprofeeni, joka, kuten parasetamoli, alentaa lämpötilaa tehokkaasti, mutta se toimii hiukan pidempään (jopa 6-8 tuntia).

Joissain tapauksissa lastenlääkäri voi määrätä muiden antiretaattisten lääkkeiden sijasta muita tabletteja, esimerkiksi Voltaren, Nise, Nimesil, Analgin, Next tai Diclofenac. Näiden lääkkeiden käyttöä ilman lääkärin valvontaa ei kuitenkaan suositella, koska tällaisilla lääkkeillä on omat ikärajoitukset ja vasta-aiheet, ja niiden vaikutus johtuu monista vaikuttavista aineista.

Katso, mitä videota käytetään kuumetta alentavana aineena..

parasetamoli

Huomio! Tämä lääkitys voi olla erityisen epätoivottavaa vuorovaikutuksessa alkoholin kanssa! Lisätietoja.

Käyttöaiheet

Febriilioireyhtymä tartuntatautien taustalla; kipuoireyhtymä (lievä tai keskivaikea): nivelkipu, lihaskipu, neuralgia, migreeni, hammassärky ja päänsärky, algomenorrea.

Mahdolliset analogit (korvikkeet)

Vaikuttava aine, ryhmä

Annosmuoto

Kapselit, poreileva jauhe liuosta varten [lapsille], infuusioneste, liuos suun kautta annettavaksi [lapsille], siirappi, peräsuolen peräpuikot, peräsuolen peräpuikot [lapsille], oraalisuspensio, suspensio

Vasta

Yliherkkyys lääkkeelle, vastasyntyneen kausi (enintään 1 kuukausi).

Varovaisesti. Munuaisten ja maksan vajaatoiminta, hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia (mukaan lukien Gilbertin oireyhtymä), virushepatiitti, alkoholinen maksavaurio, alkoholismi, raskaus, imetys, vanhuus, varhaislapsuus (enintään 3 kuukautta), glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasinpuutos; diabetes mellitus (siirappia varten).

Kuinka käyttää: annostus ja hoitokuuri

Sisällä, runsaalla määrällä nesteitä, 1–2 tuntia aterian jälkeen (nieleminen heti syömisen jälkeen johtaa toiminnan alkamisen viivästymiseen).

Aikuiset ja yli 12-vuotiaat nuoret (paino yli 40 kg) kerta-annos - 500 mg; suurin yksittäinen annos on 1 g. Monta annosta - jopa 4 kertaa päivässä. Suurin päivittäinen annos on 4 g; hoidon enimmäiskesto on 5–7 päivää. Iäkkäillä potilailla, joilla on heikentynyt maksa- tai munuaistoiminta ja joilla on Gilbert-oireyhtymä, päivittäistä annosta on pienennettävä ja annosten välistä väliaikaa lisättävä.

Lapset: korkeintaan vuorokausiannos alle 6 kuukauden ikäisille (enintään 7 kg) lapsille on 350 mg, korkeintaan 1 vuosi (enintään 10 kg) - 500 mg, enintään 3 vuotta (enintään 15 kg) - 750 mg, enintään 6 vuotta (enintään 22 kg). ) - 1 g, enintään 9 vuotta (enintään 30 kg) - 1,5 g, enintään 12 vuotta (enintään 40 kg) - 2 g. Suspensioina: 6–12-vuotiaille lapsille - 10–20 ml (5 ml: ssa - 120) mg), 1-6 vuotta - 5-10 ml, 3-12 kuukautta - 2,5-5 ml. Annos 1-3 kuukauden ikäisille lapsille määritetään yksilöllisesti. Useita tapaamisia - 4 kertaa päivässä; kunkin vastaanoton välinen aika on vähintään 4 tuntia.

Hoidon enimmäiskesto ilman lääkärin kanssa neuvottelua on 3 päivää (unilääkettä käytettäessä) ja 5 päivää (kipulääkkeenä)..

Rektaalisesti. Aikuiset - 500 mg 1-4 kertaa päivässä; suurin kerta-annos - 1 g; suurin päivittäinen annos - 4 g.

12-15-vuotiaat lapset - 250-300 mg 3-4 kertaa päivässä; 8–12-vuotiaat - 250–300 mg 3 kertaa päivässä; 6-8 vuotta - 250-300 mg 2-3 kertaa päivässä; 4-6 vuotta - 150 mg 3-4 kertaa päivässä; 2–4 vuotta - 150 mg 2–3 kertaa päivässä; 1-2 vuotta - 80 mg 3-4 kertaa päivässä; 6 kuukaudesta 1 vuoteen - 80 mg 2-3 kertaa päivässä; 3 kuukaudesta 6 kuukauteen - 80 mg 2 kertaa päivässä.

farmakologinen vaikutus

Ei-narkoottinen kipulääke, estää COX1: n ja COX2: n pääasiassa keskushermostossa vaikuttaen kivun ja termoregulaation keskipisteisiin. Tulehtuneissa kudoksissa solujen peroksidaasit neutraloivat parasetamolin vaikutuksen COX: ään, mikä selittää tulehduksen vastaisen vaikutuksen lähes täydellisen puuttumisen. Perifeeristen kudosten Pg-synteesiä estävän vaikutuksen puuttuminen johtaa negatiivisen vaikutuksen esiintymiseen vesisuolan aineenvaihdunnassa (Na +: n ja veden viivästyminen) ja maha-suolikanavan limakalvossa.

Sivuvaikutukset

Iholta: kutina, ihottuma iholla ja limakalvoilla (yleensä punoitus, nokkosihottuma), angioödeema, monimuotoinen punoitus (mukaan lukien Stevens-Johnsonin oireyhtymä), toksinen epidermaalinen nekrolyysi (Lyellin oireyhtymä).

Keskushermoston puolelta (kehittyy yleensä suuria annoksia otettaessa): huimaus, psykomotorinen kiihtyminen ja epäjärjestys.

Ruoansulatuskanavasta: pahoinvointi, epigastrinen kipu, "maksa" entsyymien aktiivisuuden lisääntyminen, yleensä ilman keltaisuutta, hepatonekroosi (annoksesta riippuvainen vaikutus).

Endokriinisestä järjestelmästä: hypoglykemia, hypoglykeemiseen koomaan asti.

Hematopoieettiset elimet: anemia, sulfhemoglobinemia ja methemoglobinemia (syanoosi, hengenahdistus, sydänkipu), hemolyyttinen anemia (etenkin potilailla, joilla on glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin puutos). Pitkäaikaisessa käytössä suurina annoksina - aplastinen anemia, pansytopenia, agranulosytoosi, neutropenia, leukopenia, trombosytopenia.

Virtsajärjestelmästä: (kun otetaan suuria annoksia) - munuaistoksisuus (munuaiskoliikka, interstitiaalinen nefriitti, papillaarinekroosi).

Oireet (akuutti yliannostus kehittyy 6–14 tuntia parasetamolin ottamisen jälkeen, krooninen 2–4 vuorokautta annoksen ylittämisen jälkeen) akuutin yliannostuksen: ruuansulatuskanavan toimintahäiriöt (ripuli, ruokahalun heikkeneminen, pahoinvointi ja oksentelu, epämukavuus vatsaontelossa ja / tai kipu) vatsa), lisääntynyt hikoilu.

Kroonisen yliannostuksen oireet: Kehittyy hepatotoksinen vaikutus, jolle on tunnusomaista yleiset oireet (kipu, heikkous, adynamia, lisääntynyt hikoilu) ja spesifisiä, maksavaurioita kuvaavia. Seurauksena voi olla hepatonekroosi. Parasetamolin maksatoksinen vaikutus voi olla monimutkaista maksan enkefalopatian (heikentynyt ajattelu, keskushermosto, masennus), kouristusten, hengityslaman, kooman, aivoödeeman, hypokoagulaation, DIC: n, hypoglykemian, metabolisen asidoosin, rytmihäiriöiden, romahduksen kanssa. Maksan toimintahäiriöt kehittyvät harvoin salaman nopeudella ja voivat olla monimutkaisia ​​munuaisten vajaatoiminnan (munuais tubulaarinekroosin) vuoksi..

Hoito: SH-ryhmän luovuttajien ja edeltäjien käyttöönotto glutationin - metioniinin synteesiä varten - 8-9 tuntia yliannostuksen jälkeen ja N-asetyylikysteiinin - 12 tuntia myöhemmin. Lisäterapeuttisten toimenpiteiden tarve (metioniinin lisäannostelu, N-asetyylikysteiinin iv-antaminen) määräytyy riippuen parasetamolin pitoisuudesta veressä sekä sen antamisen jälkeen kuluneesta ajasta.

erityisohjeet

Kun jatkuvaa kuumeoireyhtymää on käytetty parasetamolilla yli 3 vuorokautta ja kipua yli 5 vuorokautta, tarvitaan lääkärin kuuleminen.

Maksan vaurioitumisen riski kasvaa alkoholista hepatoosia sairastavilla potilailla.

Vääristää laboratoriokokeita glukoosin ja virtsahapon kvantitatiivisessa määrityksessä plasmassa.

Pitkäaikaisen hoidon aikana on tarpeen valvoa ääreisveren kuvaa ja maksan toimintatilaa.

Siirappi sisältää 0,06 XU sakkaroosia 5 ml: ssa, mikä tulisi ottaa huomioon hoidettaessa diabetespotilaita.

Raskaus ja imetys

Parasetamoli läpäisee istukan. Tähän päivään mennessä parasetamolin vaikutuksella sikiöön ihmisillä ei ole ollut kielteisiä vaikutuksia.

Parasetamoli erittyy rintamaitoon: maidon pitoisuus on 0,04–0,23% äidin otetusta annoksesta.

Jos parasetamolia on tarpeen käyttää raskauden ja imetyksen aikana (imettäminen), hoidon odotetut hyödyt äidille ja mahdollinen riski sikiölle tai lapselle on punnittava huolellisesti..

Kokeellisissa tutkimuksissa parasetamolin embryotoksisia, teratogeenisiä ja perimää vaurioittavia vaikutuksia ei ole osoitettu.

vuorovaikutus

Parasetamolin käyttö heikentää urikosuuristen lääkkeiden tehokkuutta.

Samanaikainen parasetamolin käyttö suurina annoksina lisää antikoagulanttivaikutusten vaikutusta (heikentynyt prokoagulanttitekijöiden synteesi maksassa).

Maksan mikrosomaalisen hapettumisen indusoijat (fenytoiini, etanoli, barbituraatit, rifampisiini, fenyylibutatsoni, trisykliset masennuslääkkeet), etanoli ja maksatoksiset lääkkeet lisäävät hydroksyloitujen aktiivisten metaboliittien tuotantoa, mikä tekee mahdolliseksi vaikeiden päihteiden kehittymisen pienelläkin yliannostuksella.

Pitkäaikainen barbituraattien käyttö vähentää parasetamolin tehoa.

Etanoli edistää akuutin haimatulehduksen kehittymistä.

Mikrosomaaliset hapettumisen estäjät (mukaan lukien simetidiini) vähentävät maksatoksisuuden riskiä.

Parasetamolin ja muiden tulehduskipulääkkeiden pitkäaikainen samanaikainen käyttö lisää riskiä "kipulääkeistä" nefropatiasta ja munuaisten papillaarinekroosista, loppuvaiheen munuaisten vajaatoiminnan alkamisesta.

Parasetamolin ja salisylaattien samanaikainen pitkäaikainen anto lisää samanaikaista munuais- tai virtsarakon syövän riskiä.

Diflunisal nostaa parasetamolin pitoisuutta plasmassa 50% - parasetamolin maksatoksisuuden riski..

Myelotoksiset lääkkeet lisäävät hematotoksisuutta.

Varastointiolosuhteet

Pimeässä paikassa korkeintaan 25 asteen lämpötilassa.

Parasetamolitabletit lapsilla

Yksi suosituimmista ja yleisimmin käytetyistä lääkkeistä lasten stabiloimiseksi on parasetamoli. Hän on WHO: n luettelossa turvallisena, tehokkaana ja samalla edullisena lääkityksenä. Kuinka ottaa parasetamolia tabletteina lapsille ottaen annos.

Ominaisuudet huume

Lääkettä käytettiin ensimmäisen kerran lääketieteellisessä käytännössä vuonna 1886 nimellä acetanilide. Parasetamoli on ei-huumeellinen kipulääke, jolla on lieviä anti-inflammatorisia ominaisuuksia. Sillä on kipulääkettä ja kuumetta alentava vaikutus. Työkalun tulisi olla jokaisessa kotilääketieteessä, lapsiperheessä.

Tärkeää: Lääkkeen tehokkuutta testataan kliinisesti, vaikutustapa ja sen turvallisuusaste on tutkittu..

Apteekkiketju toteuttaa lääkkeen lapsille useissa annosmuodoissa. Nämä ovat peräpuikot, makea siirappi, suspension muodossa, samoin kuin parasetamoli tableteina. Lääke imeytyy nopeasti, vaikutuksen odotetaan olevan 30 minuutista tuntiin antamisen jälkeen, vaikutus kehoon kestää jopa 4 tuntia. Valmistettu lääke sisältää 200, 325 ja 500 mg parasetamoliainetta. Lapsille 200 mg: n tabletit ovat hyväksyttävämpiä..

Käyttöaiheet

Lääke on tarkoitettu oireenmukaiseen hoitoon. Eri alkuperien kipujen poistamiseksi. Kuumeisiin liittyviin sairauksiin.

Parasetamolitabletteja käytetään seuraavissa tapauksissa:

  • päänsärky ja hammassärky;
  • kuume influenssan tai SARS: n kanssa;
  • kouristusoireyhtymän riski;
  • tartuntataudit - vesirokko, vihurirokko, tuhkarokko ja muut;
  • kasvukipuja;
  • vammat, palovammat.

Lääkkeen ottaminen ei salli muiden parasetamolia sisältävien lääkkeiden samanaikaista käyttöä. Kun lapsen lämpötila ei laske pillerin ottamisesta, sinun tulee käyttää muita lääkkeitä tai muita lääkkeitä. Älä anna lääkettä heti uudelleen. Joka tapauksessa itsehoitoa ei voida hyväksyä, sinun on haettava lääkärin apua.

Vanhempien tulisi ymmärtää, että lääkettä ei käytetä hoitoon. Lasten parasetamoli eliminoi vain oireet. On tarpeen selvittää sairauden syy ja hoitaa lasta lääkärin määräysten mukaisesti.

Pääsyä ja annostusta koskevat säännöt

Valmiste on valkoista jauhetta, jolla on vähäinen sävy. Se liukenee alkoholiin, mutta ei veteen. Kuinka ottaa parasetamolitabletteja lapsille? Lääkettä käytetään, kun lämpömittari on yli 38 ° C. Jokaiselle ikäryhmälle on olemassa olosuhteet hyväksymiselle ja annoslaskelmalle..

10–15 mg vaikuttavaa ainetta painokiloa kohti riittää pienelle lapselle. Enintään vuoden ikäisille vauvoille annetaan siirappia tai suspensiota. Torkkosäiliöitä voidaan käyttää pikkulapsille kolmen kuukauden kuluttua, lääkärin on annettava annos kussakin tapauksessa.

Tablettimuoto on vasta-aiheinen alle 3-vuotiaille lapsille. Enintään 6-vuotiaita ei suositella. 3–6-vuotiaille voidaan ottaa yksi tabletti (200 mg) kerrallaan. Lapsille, joilla on paino, voidaan antaa puoli tablettia. Kuuden vuoden jälkeen lapset voivat juoda 1,5–2 pilleriä. 6–12-vuotiaita, yksi tabletti on määrätty, parasetamolin annos on 350 mg. Yli 12-vuotiaille lapsille annetaan 500 mg parasetamolia. Moninkertainen sisäänpääsy - enintään neljä kertaa päivässä, 4 tunnin välein.

Kuinka ottaa lääkettä, jos lapsi ei voi niellä pilleriä? Lapsille voit jauhaa sen lisäämällä pienen määrän vettä. Ota lääke 2 tuntia aterian jälkeen. Lääkettä määrätään enintään 3 vuorokautta, jopa 6-vuotiaille vauvoille, vanhemmille lapsille voidaan pidentää enintään 5 päivää.

Vasta

Annettaessa parasetamolia lapsille, lääkkeen annos tabletteissa tulisi laskea oikein. On tarpeen noudattaa mittasuhteita, jotta ei vahingoiteta taudin heikentämää vauvan vartaloa. Huolimatta siitä, että työkalu on melko turvallinen, se on silti kemiallinen aine, sillä on monia vasta-aiheita:

  • älä anna parasetamolia lapselle, jolla on henkilökohtaista suvaitsemattomuutta;
  • alle kahden vuoden ikäiset lapset;
  • maha-suolikanavan eroosioisissa sairauksissa;
  • joiden veressä on korkea kaliumpitoisuus;
  • allergia asetyylisalisyylihapolle;
  • lääke on vasta-aiheinen lapselle, jolla on maksa- tai munuaispatologia.

Tärkeää: Älä yliannosta lääkettä. Jos lämpötila ei laske, pilleri voidaan antaa uudelleen vasta 4–5 tunnin kuluttua.

Voit antaa vuorotellen kahta lääkettä, esimerkiksi Nurofenia parasetamolin kanssa, tarkkaan noudattaen väliajoja. Molemmat lääkkeet annetaan samanaikaisesti, käyttämällä puolta annosta kumpikin.

Sivuvaikutukset

Jos parasetamolin annos on liian korkea, voi tapahtua lääkemyrkytys. 1,5 g: n annos aktiivista ainetta jokaista 10 painokiloa kohden voi johtaa myrkytykseen, toisin sanoen on otettava 7,5 tablettia. Pitkäaikainen käyttö johtaa maksan tuhoutumiseen, munuaisten vajaatoimintaan. Seuraavat oireet voivat esiintyä:

  • turvotus, kipu, pahoinvointi, oksentelu;
  • hemoglobiinitason lasku;
  • munuaiskoliikka;
  • lapsen letargia tai lisääntynyt ärtyneisyys;
  • allergiset reaktiot ja keuhkoastman kehittyminen.

Kun ostaa lääkettä, sinun tulee tarkistaa viimeinen käyttöpäivämäärä. Kotona lääke tulee säilyttää paikassa, josta lapsi ei pääse, pitäen samalla yllä suositeltua lämpötilatilaa. Ei-toivottujen seurausten estämiseksi ja samalla lapsen tilan lievittämiseksi kaikkia lääkärin suosituksia on noudatettava tiukasti.

Lasten parasetamolitabletit: käyttö- ja annosohjeet eri ikäisille

Kun lapsella on kuumetta, ensimmäinen lääke, jota vanhemmat käyttävät kunnonsa vakauttamiseen, on parasetamoli, ja hyvästä syystä.

Maailman terveysjärjestö on sisällyttänyt tämän lääkkeen tehokkaimpien, turvallisimpien ja kustannustehokkaimpien lääkkeiden luetteloon..

Analysoimme yksityiskohtaisemmin lasten parasetamolitablettien (200 ja 500 mg) käyttöohjeet: suositellut annokset lämpötilassa, onko mahdollista antaa lääkettä lapselle lainkaan ja kuinka paljon pitäisi tehdä, jos normi ylitetään?

Kuvaus ja toiminta

Parasetamoli ei ole uutuus lääkealalla. Sitä on käytetty hoitoon vuodesta 1893. Tämä on yksi turvallisimmista ei-steroidisista tulehduskipulääkkeistä..

Lääkkeellä ei ole melkein mitään vaikutusta syklo-oksigenaasiin tai COX: iin, jota tuotetaan perifeerisissä elimissä ja kudoksissa. Siksi sillä on vähemmän sivuvaikutuksia kuin muilla tulehduskipulääkkeillä..

Lääke ei ärsytä mahalaukun limakalvoa, ei johda vesi- ja mineraalimetabolian rikkomiseen.

Samanaikaisesti lääke vaikuttaa aivojen tuottamaan COX: ään, joka aiheuttaa kuumetta alentavia ja kipua lievittäviä ominaisuuksia. Kyky vaikuttaa lääkkeen tulehduksellisiin prosesseihin puuttuu melkein.

Parasetamoli imeytyy hyvin maha-suolikanavasta, siksi tabletin annosmuodot rektaalisten peräpuikkojen kanssa ovat edullisimpia.

Lääke vaikuttaa nopeasti, ja jo 30 minuuttia nielemisen jälkeen sen suurin pitoisuus havaitaan. Toimi kestää jopa 4 tuntia.

Vaikuttavuuden puute parasetamolia käytettäessä on syy välittömään lääkärinhoitoon.

Jos haluat tietää, kuinka hoitaa lasten herpeettistä kurkkukipua, suosittelemme lukemaan julkaisuamme.

Seuraava artikkeli kertoo akuutin pyelonefriitin oireista ja hoidosta lapsilla..

Lasten enureesin hoidon syitä ja menetelmiä käsitellään yksityiskohtaisesti tässä materiaalissa. Lue lisää!

Julkaisumuoto ja koostumus

Lääkettä on saatavana tableteina, joiden paino on 0,2 g ja 0,5 g (200 ja 500 mg). Tätä lomaketta suositellaan yli 6-vuotiaille lapsille mahdollisen yliannostuksen vuoksi..

Fysikaalisten ominaisuuksiensa mukaan se on puhtaan valkoista tai kermaisen, vaaleanpunaisen sävyn kiteistä jauhetta, joka liukenee alkoholiin eikä liukene veteen.

viitteitä

Lääkettä käytetään, jos:

    lämpötila nousi 38 ° C: seen ja yli (ikä enintään 5 vuotta), 38,5 ° C: seen (ikä 5 vuoden jälkeen) ja se kestää vähintään 4 tuntia;

valitukset hammassärkystä, päänsärkystä, lihaskipusta.

Parasetamoli on tehokas virusinfektioissa (ARVI).

Käytetään myös vesirokkoissa, tuhkarokkoissa, flunssa, vihurirokossa, hammaslääketieteessä, vammojen ja palovammojen jälkeen.

Se ei auta bakteeri-infektioissa, SARS-komplikaatioissa, vaikutus on lyhytaikainen tai puuttuu.

Vasta

Vasta-aiheiden luettelo on pieni verrattuna muihin lääkkeisiin. Tämä sisältää:

    henkilökohtainen suvaitsemattomuus;

ruuansulatuskanavan sairaudet, joissa on haavaumia ja eroosioita, mahaverenvuoto, tulehdus, aktiivinen verenvuoto;

munuaisten, maksan etenevät patologiat, näiden elinten vakavat vajaatoiminnan muodot;

intoleranssi asetyylisalisyylihapolle tai muille tulehduskipulääkkeille;

hyperkalemia (korkea veren kalium).

Kuinka paljon ja kuinka antaa

Suurin hoitokuuri on:

    enintään 6 vuotta - 3 päivää;

6 vuoden kuluttua - 5 päivää.

Mitä annosta parasetamolia tableteissa tarvitaan lapsille, miten lääke otetaan?

Yksi kerta-annos parasetamolia tableteissa lapsille, joiden paino on 10 kg, on 100–150 mg (0,1–0,15 g) tai 1/2/3/4 tabletteja, joiden annos on 200 mg (0,2 g)..

Toistuvan vastaanoton tulisi olla aikaisintaan 4-5 tunnin kuluttua, 4-5 vastaanottoa sallitaan päivän aikana.

Turvallinen päivittäinen annos on korkeintaan 60 mg / kg kehon. Tämä tarkoittaa, että lapselle, joka painaa 10 kg päivässä, ei saa antaa enempää kuin 3 200 mg: n tablettia.

Yli 12-vuotiailla murrosikäisillä, jotka painavat yli 60 kg, suurin yksittäinen annos on 1 g päivässä - 4 g.

Käyttötapa, erityisohjeet

Työkalu annetaan sisällä. Aterian jälkeen 1-2 tunnin tulisi kulua, muuten imeytyminen hidastuu. Juo paljon puhdasta vettä. Jos lapsi on pieni, tabletti murskataan jauheeksi.

Parasetamoli on ambulanssi, joka ei paranna, vaan vain eliminoi taudin oireet. Jos sairauden syytä ei poisteta, lämpötila ja kipu palaavat takaisin.

Mikä on tehokas ja turvallinen lasten sinuiitin hoito? Etsi vastaus artikkelistamme..

Lasten likinäköisyyden silmien voimistelu esitetään tässä julkaisussa..

Kaikki yksityiskohdat lasten kroonisesta mononukleoosista sekä hoitomenetelmistä ja ehkäisystä lue täältä.

Vastaanoton ominaisuudet

Kysymys siitä, mikä annos parasetamolia antaa lapselle tabletteina, olisi päätettävä kuultuaan lääkäriä. Kun otat hoitoa, ota huomioon vastaanoton tällaiset piirteet:

    jos on maksasairaus, annosta pienennetään;

käyttäessäsi samanaikaisesti muita lääkkeitä, sinun on varmistettava, että ne eivät sisällä parasetamolia;

älä anna lapsellesi alkoholia sisältäviä tuotteita, koska alkoholi parantaa huumeiden imeytymistä.

yliannos

Lääkkeen ottaminen yhtenä annoksena yli 150 mg / kg lapsen painosta aiheuttaa vakavia, joissakin tapauksissa kuolettavia maksavaurioita..

vaiheilmenemismuotojaaika
EnsimmäinenLaboratorioindikaattorit ovat normaaleja, pahoinvointia ilmenee, lapsi oksentaaEnsimmäisenä päivänä
ToinenLaboratorioindikaattorit muuttuvat, maksaentsyymien AsAT ja AlAT tasot veressä ovat yli 1000 yksikköä / lYhdessä päivässä
kolmasSille on luonteenomaista maksaentsyymien korkea aktiivisuus, korkea bilirubiinitaso, veren happaman ja emäksisen tasapainon rikkominen, glukoosipitoisuuden lasku72–96 tuntia

Maksan vajaatoiminnan kehittymistä osoittavat:

    hermosto psyykkiset häiriöt (taipumus nukkua, huimaus, puhevaikeudet, hallusinaatiot);

kipu oikealla puolella kylkiluiden alla;

turvotus, vatsan suurentuminen;

sydämen rytmihäiriöt;

muiden elinten toimintojen vajaatoiminta.

Yliannostuksen yhteydessä vatsa pestään, potilaalle annetaan aktiivihiiltä, ​​kutsutaan ambulanssi. Parasetamolin vasta-aine - asetyylikysteiini.

Maksan vajaatoiminnan yhteydessä hoidetaan sairaalahoito, hoito on oireenmukaista. Vaikeissa tapauksissa voidaan tarvita maksansiirto..

Lapset kärsivät myrkytyksistä helpommin kuin aikuiset, etenkin alle 6-vuotiaita, aineenvaihdunnan ominaisuuksien vuoksi. Lievissä tapauksissa hoito suoritetaan kotona..

Kuinka yliannos voi tapahtua?

Lääkkeen turvallinen annos on 0,2 mg. Jotta lapsella, joka painaa 10 kg, tapahtuu myrkytystä, hänen on otettava 1,5 g lääkettä päivässä, ja tämä on 7,5 tablettia.

Annoksen ylittäminen tapahtuu monista syistä:

    kiireiset vanhemmat eivät kiinnittäneet huomiota vaikuttavan aineen sisältöön;

samaan aikaan antoi muita lääkkeitä parasetamolin kanssa;

lisäsi maahantulon tiheyttä;

lapsi otti lääkkeen vahingossa itse, koska se oli esteettömässä paikassa.

Sivuvaikutukset

Vaikka parasetamoli on useimmissa tapauksissa hyvin siedetty, se aiheuttaa sivuvaikutuksia:

järjestelmäVaikutus
veriAnemia, trombosytopenia, leukopenia (verihiutaleiden ja valkosolujen määrän väheneminen), methemoglobinemia
PurkaaKolikot munuaisissa, pyuria (mätä virtsaan), glomerulonefriitti (munuaissairaus)
hermotÄrtyneisyys tai uneliaisuus
Sydän, verisuonetSydänlihaksen toimintahäiriöt
RuoansulatusVatsakipu, pahoinvointi
AllergiaIhottuma, kutina, angioödeema

Viime vuosina tutkijat ovat puhuneet haitoista ja myrkyllisyydestä..

Turvallisuus ylläpidetään harvoin käytettynä.

On myös todisteita siitä, että jos parasetamolia käytetään pitkällä aikavälillä enemmän kuin yksi tabletti päivässä, jos otettujen lääkkeiden kokonaismäärä on 1000 tai enemmän tabletteja elämässä, riski kipulääkkeen nefropatian (munuaissairauden) kehittymiseen kaksinkertaistuu ja johtaa terminaaliseen munuaisten vajaatoimintaan (täydellinen) munuaisten toiminnan menetys).

Huumeiden vuorovaikutus

Parasetamoli on vuorovaikutuksessa muiden lääkkeiden kanssa, mikä voi vaikuttaa hoidon turvallisuuteen.

Seuraavat vaikutukset voidaan havaita:

    lisääntyneet haitalliset vaikutukset maksaan, parasetamolin vähentyneet antipyreettiset vaikutukset yhdessä barbituraattien, epilepsialääkkeiden, rifampisiinin kanssa;

kumariinijohdannaisten, salisyylihapon, kofeiinin, kodeiinin tehostettu vaikutus;

kohonnut methemoglobiinitaso - samanaikaisesti käytettäessä fenobarbitaalin kanssa.

Parasetamolitablettien yhdistäminen muihin keinoihin, joissa tätä vaikuttavaa ainetta esiintyy, on kielletty (Parafex, Coldflu, Coldrex ja muut)..

keskiverto Hinta

Parasetamolin keskimääräinen hinta 0,2 g, 10 tablettia - 13 r.

Varastointiehdot

Viimeinen käyttöpäivä on merkitty pakkaukseen (yleensä 36 kuukautta). Säilytä lääke korkeintaan 25 ° C: n lämpötilassa valitsemalla tälle paikka, johon lapset eivät pääse.

Ei reseptiä lääkkeiden hankkimiseen.

Haluatko oppia parantamaan obstruktiivisen keuhkoputkentulehduksen lapsella? Kerromme sinulle! Hyödyllisiä vinkkejä ja temppuja - artikkelissamme.

Tietoja lasten strabismus-tyypeistä ja menetelmistä sen poistamiseksi löytyy tästä artikkelista..

Ja täällä kerroimme kaiken lasten sidekalvotulehduksen hoidosta, mukaan lukien tohtori Komarovskyn neuvot.

Arvostelut

Nyt tiedät, kuinka antaa parasetamolia tabletteina lapsille, kuinka paljon lääkettä annetaan ja mitä annosta on noudatettava yliannostuksen välttämiseksi. Harkitse vanhempien arvosteluita.

Natalia, 28 vuotias: ”Parasetamoli auttoi ensin poikamme. Sitten he antoivat pillereitä - vaikutus riitti tunniksi. Sitten hän antoi Nurofen-siirappia ja laitti kynttilät parasetamolilla ”.

Elena, 30 vuotias: ”Parasetamoli ei vaikuta vauvani vartaloon. Annoin pillerin, odotin puolitoista tuntia, ja vaikutus on nolla. ".

Julia, 32 vuotias: “Käytän bakteeri-ARI: hen Ibuprofeenia tai Parasetamolia: ensimmäinen toimii neljänneksen tunnin kuluttua, toinen - tunnin kuluttua. Annan viruksille joko yhden tai toisen lääkkeen, molemmat toimivat tunnin kuluttua. Jos lämpötila pysyy, käytämme näitä vaihtoehtoja ".

Käyttöaiheet Lasten parasetamoli

Lapsuuden yleinen kylmä on hyvin yleinen ilmiö, ne alkavat usein satuttaa päiväkodiin mennessä. Suuri lasten pitoisuus antaa viruksille siirtyä toisistaan. Lääkkeitä on todella paljon, mutta niiden käyttö riippuu suoraan siitä, kuinka vanha vauva on ja kuinka pahasti sairas. Yleisin lääke taudin torjumiseksi on parasetamoli, se on osa monia lääkkeitä ja on hyväksyttävä käytettäväksi kolmesta kuukaudesta.

Parasetamolin käyttöohjeet lapsille

Käytä lääkettä varoen, etenkin kun kyse on lapsista:

  • henkilöiden, joiden ikä on enintään 6 vuotta, ei pidä antaa lääkettä valkoisemmaksi kuin kolme päivää;
  • 6 vuotta alkaen lääke annetaan enintään viisi päivää.

Laskennallisen parasetamolilääkkeen päivittäisen annoksen laskennassa käyttöohjeiden mukaan tärkeimmät ohjeet tulevat potilaan painosta, 1 painokiloa kohti on tarkoitus käyttää enintään 15 mg, annosten välillä on kuluttava vähintään 4 tuntia.

Huomio: Ennen lääkkeen antamista on tutkittava huolellisesti käyttöohjeet. Ei ole väliä, missä iässä lapselle annetaan parasetamolia, hän on 8-vuotias tai kuusi kuukautta; missään tapauksessa vaadittua kurssia ja annoksia ei saa ylittää hoidon aikana..

Julkaisumuoto ja koostumus

Lasten parasetamolia on saatavana useissa muodoissa:

  1. siirappia, anna se maistuu missä tahansa iässä;
  2. kynttilät, joita käytetään rektaalisesti hyvin pieniin;
  3. tabletteja annetaan 6-vuotiailta, mutta tarvittaessa voit aloittaa parasetamolin antamisen lapselle 5-vuotiailta.

Joka tapauksessa, ennen lääkkeen antamista, sinun on otettava yhteys lääkäriin, joka määrää tarkasti antotavan ja annoksen.

farmakologinen vaikutus

Tämä kipulääke on suunniteltu vähentämään kehossa olevien virusten nauttimisen aiheuttamaa lämpöä sekä lievittämään ei-tulehduksellisen prosessin aiheuttamaa kipua. Se voi olla päänsärky, hammassärky, lihaskipu..

Lääkkeen kuvaus ja ominaisuudet

Lääke on ollut farmakologian haavassa erittäin kauan ja sen kysyntä on suuri, koska se on turvallisin kaikista aineista, joilla on samanlainen vaikutus kehoon. Ja tietysti, sen hinta on edullinen kaikille kansalaisryhmille. Ominaisuuksia, joita lääkkeellä on kehossa, ovat:

  • aineella ei käytännössä ole vaikutusta kehon elimissä ja kudoksissa muodostuvaan COX: iin;
  • vaikutus mahalaukun limakalvoon on minimaalinen;
  • lääke ei riko kehossa tapahtuvaa vesisuolan aineenvaihduntaa;
  • aineen koostumukseen vaikuttaa aivojen tuottama COX, ja se toimii siten anestesia-aineena ja kuumetta alentavana lääkkeenä;
  • ei vaikuta tulehdukseen.

Se imeytyy hyvin maha-suolikanavan kautta, ja siksi suurempi etusija annetaan lääkeelle, joka annetaan suun kautta..

Käyttöaiheet

Lääke voidaan osoittaa käytettäväksi sellaisissa tapauksissa:

  1. päänsärkyjen esiintyminen lapsilla, valitettavasti niin tapahtuu;
  2. hammassärky;
  3. vilustuminen ja muut virustaudit, joiden vuoksi kehossa on särkyä ja lapsen lämpötila nousee.

Voit antaa lääkkeen myös, jos on kipuja, joihin ei liity kehon tulehduksellisia prosesseja.

Vasta

Kuten kaikilla lääkkeillä, lasten parasetamolilla on useita käytön vasta-aiheita:

  • suvaitsemattomuus lääkeaineen muodostaviin komponentteihin;
  • ikä, enintään kaksi vuotta, parasetamolin käyttö lämpötilassa on sallittua, mutta varoen;
  • jos lapsella on sairauksia, jotka liittyvät maha-suolikanavaan;
  • jos munuaisten tai maksan sairauksia tai patologioita esiintyy.

Kuten näette, verrattuna muihin lääkkeisiin, tällä ei ole niin suurta vasta-aiheiden luetteloa, mutta ne tulisi ottaa huomioon ennen lapselle antamista lääkettä.

Annostus ja anto eri ikäisille lapsille

Tapa, jolla lääkettä käytetään ja kuinka paljon parasetamolia voidaan antaa lapselle, riippuu siitä, missä muodossa sitä käytetään:

    kynttilät, joita käytetään rektaalisesti, laittaa lapsen kyljelleen, jalat taipuneet vatsaan painuneisiin polviin. Kynttilän asettamisen tulee olla hidasta ja varovaista. Annostus määrätään vauvan iän mukaan 3 kuukaudesta, jotta voidaan määrätä 0,08 g, 12 kuukaudesta 3 vuoteen 0,17 g. Parasetamolin annos lapselle 3-vuotiaissa ja 6-vuotiaissa on 0,33 g. Kuuden vuoden ikäisille lapsille annetaan lääke yleensä suun kautta, mutta jos jostain syystä tämä ei ole sallittua, niin kynttilän ainoa annos on myös 0,33 g.

Huomio: Ennen toimenpidettä on pestävä kädet ja älä käytä enempää kuin neljä kynttilää päivässä.

Huomio: lääkäri voi määrätä lääkettä melkein ensimmäisistä elämän päivistä tarvittaessa, mutta sitä tulee käyttää tiukasti lääkärin ohjeiden kanssa eikä missään tapauksessa ylittää määrättyjä annoksia..

Toiminnan aika

Lääke imeytyy nopeasti, ja siten puolen tunnin kuluttua voit huomata sen vaikutuksen, ei kehossa. Valotusaika kestää noin neljä tuntia.

Huomio: Jos lääkkeen käyttö ei ole parantunut, ota heti yhteys lääkäriin.

Raskaus ja imetys

Raskauden ja imetyksen aikana lääkärit sallivat lääkkeen, koska sillä on vähäinen määrä vasta-aiheita. Ja sillä on nopea vaikutus kehoon, ainoa annos asia on otettava yhteyttä lääkäriin.

Sivuvaikutukset

Jos et noudata lääkärin ohjeita ja häiritset vastaanottoa, vauva voi saada yliannostuksen, tapauksissa, joissa tämä tapahtuu vanhempien kanssa, he voivat tarkkailla:

  1. pahoinvoinnin esiintyminen, johon liittyy oksentelua;
  2. heikkous, johon liittyy huimausta;
  3. kipuoireita voi esiintyä
  4. keltaisuus;
  5. sydämen rytmin häiriöt.

Jos tällaisia ​​haittavaikutuksia ilmenee, soita heti lääkärille. Hoito määrätään verikokeen parametrien mukaisesti, mutta ensimmäisten tuntien aikana sinun tulee tehdä mahahuuhtelu, sitten annetaan absorboivia aineita lääkkeen toksisten vaikutusten poistamiseksi..

Huomio: pahin seuraus voi olla kuolema.

erityisohjeet

Jos parasetamolia annetaan lapsille suun kautta, se on annettava noin puolitoista tuntia syömisen jälkeen, koska jos se otetaan heti, lääkkeen imeytymistä hidastaa nautittu ruoka. Lisäksi parasetamolia käytettäessä on olemassa useita pieniä käyttöaiheita:

  • Ennen kuin alat antaa sitä, sinun on otettava yhteys lääkäriin.
  • annon jälkeen tulisi antaa vettä;
  • Alle kahden vuoden ikäisten lasten vastaanotto ei saisi kestää yli kolme päivää;
  • jos tabletti annetaan, se tulisi murskata ennen antamista;
  • on muistettava, että annos lasketaan vauvan ruumiinpainosta.

Huomio: Yhden vuoden iässä lääkärit suosittelevat lääkkeen antamista kuumetta alentavaksi aineeksi vain, jos lämpötila nousee yli 38 astetta.

Yhteisvaikutukset muiden lääkkeiden kanssa

Koska aine on vuorovaikutuksessa muiden lääkkeiden kanssa, sinun on luettava ohjeet:

  1. yhdessä antamisella barbituraattien kanssa voi olla negatiivinen vaikutus vauvan maksaan;
  2. salisyylihapon, kofeiinin vaikutuksia voi lisääntyä;
  3. Methemoglobiinitasot voivat myös nousta, jos parasetamolia otetaan samanaikaisesti fenobarbetaalin kanssa.

Varoitus: Ennen kuin yhdistät vastaanottoa muihin keinoihin, ota aina yhteyttä lääkäriin. Ja myös, sinun tulee lukea huolellisesti lasten käyttöohjeet, jotta vältetään samanaikainen antaminen sellaisten lääkkeiden kanssa, jotka voivat sisältää parasetamolia, muuten tämä voi johtaa yliannostukseen..

yliannos

Jos lääkettä käytetään väärin ja usein, yliannos voi tapahtua. Parasetamolin ylimäärän seurausten välttämiseksi kehossa ei tulisi ylittää vahvistettua saannin määrää, käyttää samanaikaisesti varoja yhdessä sellaisten kanssa, jotka sisältävät myös parasetamolia.

Jos ensimmäiset oireet ilmenevät, soita heti lääkärille ja huuhtele vatsa ennen hänen saapumistaan ​​ja anna aktiivihiiltä. Lisäksi lääkäri määrää hoidon potilaan tilan ja analyysin mukaisesti.

Varastointiolosuhteet ja viimeinen käyttöpäivämäärä

Pakkauksissa ilmoitetaan lääkkeen säilyvyysaika, se on yleensä enintään kolme vuotta. Lääkkeen ottamista tämän ajanjakson jälkeen ei suositella. Sitä tulisi säilyttää ilman lämpötilassa, joka ei ylitä 25 astetta, paikoissa, joihin lapset eivät pääse.

Ostoa varten ei tarvita reseptiä.

Arvostelut huumeiden parasetamolilämpötilasta lapsille

Alena, 37 vuotias, Moskova

Annan parasetamolia lapsille aina en koskaan huomannut haittavaikutuksia. Se auttaa hyvin nopeasti ja pitkään, ja minäkin hyväksyn sen, jos minusta tuntuu, että he tartuttavat minua.

Maria, 32 vuotias, Penza

Annoin lasten parasetamolia 7-vuotiaalle lapselle, tulosta ei ollut, en tiedä. Ehkä annos laskettiin väärin, mutta siitä ei tullut helpompaa. Joten käytän vanhaa, hyvää vauva Panadolia.

Parasetamolia on käytetty hyvin pitkään ja sillä on vapautumismuotoja käytettäväksi lapsuudessa. Mutta ennen antamista on selvitettävä, missä muodossa ja kuinka monta vuotta sitä voidaan käyttää ja millä annoksilla, jotta vältetään epämiellyttävät seuraukset aineen yliannostuksen tapauksissa.

Lue Huimaus